Resultat måndagsseglingar och KM

Måndag 10 september 2018

  1. Christer Åstrand – Vega

Lördag 1 september 2018 KM

Rorsman Båt  SRS KM Starttid Målgångstid Seglad tid Korr. tid Resultat
Håkan Dahlgren First 34,7 1,043 11:14:14 14:10:05 02:55:51 03:03:25 1
Åke Andreasson Drake 0,882 11:14:14 14:57:20 03:43:06 03:16:46 2
Magnus Arnebjörk Omega 42 0,984 11:14:14 14:40:10 03:25:56 03:22:38 3
Anders Sjöholm Express 0,909 11:14:14 15:03:40 03:49:26 03:28:33 4
Achille Armaleo Marieholm s20 0,744 11:14:14 16:09:29 04:55:15 03:39:40 5
Christer Åstrand Vega 0,81 11:14:14 15:47:36 04:33:22 03:41:26 6
Eugene Pugachou Fortissimo 0,908 11:14:14 15:45:52 04:31:38 04:06:39 7

Måndag 20 augusti 2018

  1. Åke Andreasson – Drake
  2. Tina Wendel – Bavaria 37C
  3. Achille Armaleo – Marieholm 20
  4. Christer Åstrand – Vega

Måndag 13 augusti 2018

  1. Jonas Lindeberg – 606
  2. Åke Andreasson – Drake
  3. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  4. Pär Hinsegård – Hanse 400
  5. Christer Åstrand – Vega
  6. Achille Armaleo – Marieholm 20
  7. Cornelius Holtorf – C55
  8. Ellis Ruddick – Stortriss

Måndag 6 augusti 2018

  1. Achille Armaleo – Marieholm 20
  2. Åke Andreasson – Drake
  3. Christer Åstrand – Vega
  4. Erik Håkansson – My Hellsman
  5. Lars Sjöberg Corsair 31

Måndag 30 juli 2018

  1. Lars Sjöberg Corsair 31
  2. Christer Åstrand – Vega
  3. Achille Armaleo – Marieholm 20

Måndag 16 juli 2018

  1. Åke Andreasson – Drake
  2. Rickard Bucksch – C55
  3. Rickard Holm – Hanse 350
  4. Lars Sjöberg Corsair 31
  5. Christer Åstrand – Vega

Måndag 9 juli 2018

  1. Åke Andreasson – Drake
  2. Christer Åstrand – Vega
  3. Lars Sjöberg Corsair 31

Måndag 2 juli 2018

  1. Lars Sjöberg Corsair 31
  2. Cornelius Holtorf – C55
  3. Christer Åstrand – Vega

Måndag 25 juni 2018

  1. Thomas Eden – Comfort 32
  2. Jonas Lindeberg – 606
  3. Achille Armaleo – Marieholm 20
  4. Lars Sjöberg Corsair 31
  5. Christer Åstrand – Vega

DNF Pär Hinsegård – Hanse 400

DNF Christer Ovren – BB10

DNF Jonas Hådding -Bavaria 30

Måndag 18 juni 2018

Seglingarna inställda pga av hård vind

Måndag 11 juni 2018

  1. Christer Ovren – BB10
  2. Jonas Lindeberg – 606
  3. Achille Armaleo – Marieholm 20
  4. Johan Johannesson – Arcona 340
  5. Åke Andreasson – Drake
  6. Christer Åstrand – Vega
  7. Achille Armaleo – Marieholm 20

DNF Pär Hinsegård – Hanse 400

Måndag 4 juni 2018

  1. Jonas Lindeberg – 606
  2. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  3. Christer Åstrand – Vega
  4. Achille Armaleo – Marieholm 20

Måndag 28 maj 2018

  1. Christer Ovren – BB10
  2. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  3. Åke Andreasson – Drake
  4. Christer Åstrand – Vega
  5. Gunnar Johannesson – Arcona 34
  6. Achille Armaleo – Marieholm 20

Måndag 21 maj 2018

  1. Christer Ovren – BB10
  2. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  3. Åke Andreasson – Drake
  4. Gunnar Johannesson – Arcona 340
  5. Rickard Holm – Hanse 350
  6. Christer Åstrand – Vega
  7. Achille Armaleo – Marieholm 20

Måndag 14 maj 2018

  1. Åke Andreasson – Drake
  2. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  3. Rickard Holm – Hanse 350
  4. Christer Åstrand – Vega
  5. Achille Armaleo – Marieholm 20

Måndag 8 maj 2018

  1. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  2. Rickard Holm – Hanse 350
  3. Johan Johannesson – Arcona 340
  4. Åke Andreasson – Drake
  5. Jonas Hådding -Bavaria 30
  6. Christer Åstrand – Vega
Lörd 2 sept 2017 KM
  1. Anders Sjöblom – Express
  2. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  3. Åke Andreasson – Drake
  4. Ulf Hallström – Bavaria 38
  5. Lars Ankarsand – Scanner 391
  6. Björn Fager – Linjett 33
  7. Achille Armaleo – Marieholm 20
  8. Christer Åstrand – Vega
Månd 28 aug 2017
  1. Åke Andreasson – Drake
  2. Ulf  Hallström – Bavaria 38
  3. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  4. Håkan Wendell – Bavaria 37
  5. Christer Åstrand – Vega
  6. Björn Fager – Linjett 33
  7. Lars Ankarsand – Scanner 391
  8. Bengt Fridh – Comfortina 35
  9. Lars Sjöberg – Corsair 31

DNS Achille Armaleo – Marieholm 20

Månd 21 aug 2017
  1. Lars Sjöberg – Corsair 31
  2. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  3. Lars Ankarsand – Scanner 391
  4. Åke Andreasson – Drake
  5. Björn Fager – Linjett 33
  6. Christer Åstrand – Vega
  7. Achille Armaleo – Marieholm 20
Månd 14 aug 2017
  1. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  2. Lars Sjöberg – Corsair 31
  3. Åke Andreasson – Drake
  4. Ellis Ruddick – Stortriss
  5. Christer Åstrand – Vega
  6. Cornelius Holtorf – CB55
Månd 7 augusti 2017
  1. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  2. Åke Andreasson – Drake
Månd 31 juli 2017
  1. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  2. Johan Johannesson – Arcona 340
  3. Åke Andreasson – Marieholm 20
  4. Christer Åstrand – Vega
Månd 10 juli 2017
  1. Cornelius Holtorf & Peter Malakari
Månd 26 juni 2017

Seglingarna inställda pga av hård vind

Månd 19 juni 2017
  1. Christer Ovren – BB10
  2. Jonny Friborg – Drake
  3. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  4. Achille Armaleo – Marieholm 20
Månd  5 Juni 2017
  1. Åke Andreassson – Drake
  2. Anders Sjöblom – Express
  3. Kristian Thörnqvist – Maxi 68
Månd 29 maj 2017
  1. Christer Ovren – BB10
  2. Ulf Hallström – Express
  3. Åke Andreassson – Drake
  4. Johan Johannesson – Arcona 340
  5. Achille Armaleo – Marieholm 20
Månd 22 maj 2017
  1. Johan Johannesson – Arcona 340
  2. Lars Ankarsand – Scanner 391
  3. Jonny Friborg – Drake
  4. Thomas Johansson – Express
  5. Björn Fager – Linjett 33
  6. Achille Armaleo – Marieholm 20
Månd 15 maj 2017
  1. Åke Andreasson – Drake
  2. Johan Johannesson – Arcona 340
  3. Thomas Johansson – Express
  4. Björn Fager – Linjett 33
  5. Achille Armaleo – Marieholm 20
Månd 12 september
  1. Åke Andreasson – Drake
Månd 5 september
  1. Åke Andreasson – Drake
  2. Magnus Arnebjörk – Omega 42
  3. Björn Fager –  Linjett 33

Klubbmästerskapen 2016

  1. Magnus, Omega 42
  2. Ulf,  Bavaria 38
  3. Åke Andreasson – Drake
  4. Anders, Express
  5. Björn, Linjett 33
  6. Per, Elan 340
  7. Thomas, Bavaria 37
  8. Achille, Marieholm

Detaljerad resultatlista Resultat KM 2016

Månd 22 augusti

  1. Magnus Omega 42
  2. Åke Drake
  3. Per Elan 340
  4. Achille Marieholm

Månd 15 augusti

  1. Magnus Omega 42
  2. Per Elan 340
  3. Åke Drake
  4. Achille S20
  5. Max Tur 84
    Cumulus DNF

Månd 8 augusti

  1. Åke A Drake

Månd 1 augusti

  1. Åke A Drake

Månd 25 juli

  1. Åke A Drake

Månd 4 juli

  1. Åke A Drake

Månd 27 juni

  1. Åke A Drake

Månd 20 juni

Kappseglingarna inställda på grund av vind över 16 m/s

Månd 13 juni

  1. Magnus A omega 42

Månd 6 juni

  1. Åke A Drake
  2. Achille DNF Marieholm S 20

Månd 30 maj

Inställt pga hård vind

Månd 23 maj

  1. Christer BB 10
  2. Magnus A Omega 42
  3. Per M Elan 340
  4. Åke A DrakeAnders S.Express DNF
    Achille A. Marieholm S20 DNF
    Thomas J. Bavaria 37 DNF

Månd 16 maj

  1. Åke A Drake

Månd 9 maj

  1. Magnus A omega 42
  2. Per M Elan 340
  3. Gunnar J Arcona 340
  4. Lars A Scanner 391
  5. Åke A Drake
  6. Björn F Linjett 3
  7. Achille DNF Marieholm S 20